Marihuana dla weteranów wojennych

Czym jest zespół stresu pourazowego?

Zespół stresu pourazowego, to przypadłość, która dotyka osoby biorące udział w walkach wojennych. Jeśli chodzi o wojny w Iraku i Afganistanie, to 20 procent weteranów tych wojen dotkniętych jest tą przypadłością. Powszechnie wiadomo, że z frontu nierzadko wraca się z ciężkimi obrażeniami ciała. Obrażenia te w mniejszym lub większym stopniu dają się wyleczyć. Fizyczne rany nie są jedynymi, z jakimi żołnierze wracają z wojen. Wielu z nich nosi w sobie rany psychiczne, które dają o sobie znać właśnie w postaci zespołu stresu pourazowego. Głównym objawem tego zespołu jest niemożność zapomnienia i oderwania się od przeżyć wojennych. Byli żołnierze ciągle mają przed oczami obrazy z pola bitwy. Pojawiają się olbrzymie kłopoty z zasypianiem i koszmary senne. Pojawia się też strach w sytuacjach, które choć odrobinę kojarzą się z wojną. Można na przykład panicznie bać się zamkniętych pomieszczeń, hałasu lub otwartych przestrzeni.

Dolegliwości bólowe

Byli żołnierze zmagają się często z bardzo uciążliwymi i dokuczliwymi dolegliwościami bólowymi. Są one konsekwencją odniesionych obrażeń, na przykład uszkodzeń mózgu. Ze względu na silne i przewlekłe bóle, muszą przyjmować leki, które oprócz uśmierzania bólu dają ogólne osłabienie i odrętwienie.

Marihuana dla weteranów wojennych

Wielu weteranów wojennych nie mogąc poradzić sobie z bólem lub objawami zespołu stresu pourazowego, decyduje się na wypróbowanie marihuany. Świat nauki również interesuje się taką możliwością pomocy byłym żołnierzom. W roku 2004 w Kanadzie wykonano badania, na podstawie których stwierdzono, że trzy buchy marihuany w ciągu dnia pomagały weteranom wojennym poradzić sobie z lękiem, niepokojem i problemami ze snem. Innymi słowy, łagodziły uciążliwe objawy zespołu stresu pourazowego. Wielu weteranów zgłasza, że dzięki korzystaniu z marihuany medycznej są w stanie normalnie funkcjonować i że łagodzi ona przewlekłe bóle o wiele lepiej niż tradycyjne leki. W Ameryce weterani wojenni mają prawo do uzyskiwania marihuany medycznej na receptę.

Powiązane posty